Wakacje, nocleg,wczasy, urlop nad morzem, noclegi Mrzeżyno 2

Okolice Mrzeżyna

Latarnia morska w Niechorzu

Latarnia morska w Niechorzu

Niewątpliwie najpiękniejsza latania morska na wybrzeżu zachodnim. Wybudowana na klifie o wysokości ponad 45 metrów. Aby dostać się na szczyt ponad 130 – letniej latarni trzeba najpierw pokonać ponad 200 stopni. Widok , który rozpościera się na okolice zrekompensuje zapewne wszelki trud wspinaczki. Latarnia oraz ogród wokół zostały wpisane do rejestru zabytków. Latarnie można zwiedzać codziennie.

Latarnia morska w Kołobrzegu

Latarnia morska w Kołobrzegu

Pierwsze światło latarni morskiej w Kołobrzegu zapalono w 1666 roku. Świeciło ono jednak okresowo, wyłącznie w czasie oczekiwania na przybycie statków. Na stałe światło latarni kołobrzeskiej zapalono dopiero 200 lat później, służył temu maszt z wysięgnikiem zamontowanym na stacji pilotów. Palono na nim lampy Fresnela na olej rzepakowy, zużywając rocznie 77 kg tego paliwa. W 1899 roku podwyższono światło latarni poprawiając tym samym jej widzialność. Kolejną zmianę wprowadzono w 1909 roku, zastosowano wówczas gazowe źródło światła na wysokości 25 metrów w nowo wybudowanej wieży murowanej. Zasięg latarni wzrósł wówczas do 12 Mm. Zniszczona w czasie działań wojennych w 1945 roku latarnia wkrótce została odbudowana. Wieżę jej wzniesiono wykorzystując konstrukcję dawnego fortu stojącego u wejścia do portu w Kołobrzegu. Obecnie wieża latarni wznosi się na wysokość 26 m nad terenem a jej zasięg dochodzi do 16 Mm. Źródłem światła jest obrotowy aparat optyczny o dziesięciu ścianach świetlnych, a w każdej ścianie umieszczone są dwie żarówki, każda o mocy 200 W. Światło latarni wznosi się na wysokości 36,5 m.

Położenie geograficzne latarni: 54º11’17” N 15º33’22” E

Źródło: www.latarnia.kolobrzeg.pl

 

Kolejka Wąskotorowa

KOLEJKA WĄSKOTOROWA

“Ciuchcia – Retro – Expres” kursuje przez bardzo interesujące tereny. W pobliżu Pogorzelicy jest rezerwat ptactwa błotnego, w Niechorzu latarnia morska i Muzeum Rybołóstwa, w Trzęsaczu ruiny słynnego kościoła na klifie, którego ściany pochłonęło morze, w Dreżewie ruiny zespołu pałacowego z zabytkowym parkiem. Na ostatniej stacji Gryfice znajduje się Muzeum Kolejnictwa z zabytkowym taborem z XIX w. Kolejka kursuje w sezonie letnim zazwyczaj od czerwca do początku września.

 

Ruiny Kościoła Trzęsacz

RUINY KOŚCIOŁA - TRZĘSACZ

W Trzęsaczu najbardziej znanym obiektem godnym polecenia są ruiny kościoła stojące na szczycie kilkudziesięciometrowej wydmy. Ten murowany gotycki kościół wzniesiono na najwyższym w okolicy wzgórzu w odległości ok. 1.800 m od morskiego brzegu. Przez stulecia Bałtyk przybliżał się do świątyni. W 1750 r. urwisko oddalone było o 50 m, a w 1850 już tylko 5 m. W 1874 roku kościół zamknięto. Katastrofa nastąpiła w 1901 roku. Do morza runęła cała północna ściana. W 1917 r. fale zabrały absydę i odtąd co kilkanaście lat morze zabierało kolejny fragment murów. Dziś na urwisku pozostała już tylko południowa ściana.

mrzeżyno atrakcje - atrakcje mrzeżyna
okolice mrzeżyna atrakcje mrzeżyna ośrodek wczasowy Kasia
miejscowość mrzeżyno ośrodek wczasowy Kasia 2
miejscowość mrzeżyno ośrodek wczasowy Kasia
Cennik mrzeżyno ow kasia-4